یکی از روش های متداول و مورد توجه صاحبان مشاغل و مدیران ارشد مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری می باشد. در حال حاضر متاسفانه برنامه مهاجرت سرمایه گذاری فدرال فعال نیست لیکن تنها روش سرمایه گذاری در حال حاضر مربوط به برنامه سرمایه گذاری استان کبک می باشد که متقاضیان می توانند با بهره گیری از سوابق مدیریت خویش بدون الزام به داشتن دانش زبان فرانسه یا انگلیسی نسبت به اخذ اقامت از این طریق اقدام نمائند. برنامه سرمایه گذاری کبک یکی از مطمئن ترین روشهای اخذ اقامت کانادا می باشد.

شرایط دریافت اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری کبک به نسبت برنامه های اقامتی دیگر کانادا بسیار آسان است، مثلا
– دانستن زبان انگلیسی یا فرانسه الزامی نیست
– نیازی به ایجاد کسب و کار و سرمایه گذاری ثانویه برای دریافت اقامت نیست
– اقامت را به شما و همسر و تمام فرزندان تا 22سال اعطا می کند
– سرمایه گذاری بعد از دریافت نامه قبولی خواهد بود
– نیاز به تحصیلات دانشگاهی برای متقاضی ندارد
– محدودیت سنی برای اقدام ندارد

برنامه سرمایه گذاری 220 هزار دلاری کبک هر سال پذیرای بالغ بر 2000 پرونده ازسراسر دنیا است، هرچند تقاضای بیشتری برای آن وجود دارد، موارد ذیل از دلایل انتخاب این برنامه می باشد.

– در کمترین زمان ممکن می توانید اقامت کانادا را دریافت کنید و در هر کجا که تمایل داشتید، زندگی کنید (مانند: تورنتو، ونکوور، مونترال و. . . )
– امکان تحصیل فرزندانتان در بهترین سیستم آموزش عالی (مانند دانشگاه مک گیل، کونکوردیا، مونترال) با هزینه بسیار کم نسبت به سایر شهر (حدودا یک دوم تورنتو) در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، حقوق و …
– استفاده از کلاسهای زبان رایگان فرانسه (دولت به شما ماهانه 470دلار میدهد) و انگلیسی
– استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی کانادا به صورت کاملا رایگان
– بهره مندی از طبیعت بکر و زیبای استان کبک
– زندگی در شهری با فرهنگی غنی
– فرصت های فراوان شغلی برای تمام رشته ها
– قیمت پایین خرید مسکن
– استفاده از بهترین امکانات ورزشی در بالاترین استاندارد جهانی با قیمت مناسب
 –کیفیت بالای محصولات کشاورزی و غذای ارگانیک
– استفاده از پاسپورت کانادایی جهت سفر به بیش از 142 کشور دنیا بدون محدودیت

کبک به مرکزیت مونترال همه ساله به حدود 45000 نفر مهاجر از 100 کشور دنیا خوش آمد می گوید و اقامت دائم می دهد.برنامۀ مهاجرت از طریق سرمایه گذاری کبک ، توسط دولت استانی آن، برای ترویج مهاجرت سرمایه گذاران برگزیده وخانواده شان طراحی شده است تا ایشان بتوانند اقامت دائم استان کبک را بگیرند. با استفاده از این برنامه متقاضیان موّفق و خانوادشان بدون هیچ قید وشرطی ویزای اقامت دائم را دریافت خواهند کرد. این برنامه همه ساله در زمان مشخصی بازگشایی خواهد شد.

شرایط مورد نیاز برای مهاجرت سرمایه گذاری کبک:

1- داشتن حداقل دارایی خالص برابر 1.600.000 دلار کانادا (مانند سند ملک به نام خود یا همسر، سهام، پول نقد، اوراق مشارکت یا سپرده، دارایی شرکت در هر کجای دنیا
2- سرمایه گذار باید به مدت دوسال تجربۀ مدیریّت و مسئولیّت کاری خود را درامور اجرایی، برنامه ریزی، کنترل منابع مالی و نیروی انسانی در یک فعالیت قانونی را نشان دهد، مانند :
مالک شرکت ثبت شده در ایران
پزشک، داروساز، جراح   دارای مطب یا مدیر و سهامدار بیمارستان
کاسب دارای پروانه کسب معتبر  از اتحادیه یا صنف مربوطه
وکیل دادگستری  دارای دفتر وکالت
سهامدار یا عضو هیات مدیره  شرکت تولیدی، خدماتی، پیمانکاری، واردات-صادرات و …
مالک  هتل، مجموعه ورزشی، آژانس مسافرتی
مدیر ارشد  شرکت دولتی یا خصوصی
کشاورز یا مزرعه دار

شما می بایست حداقل 2 سال از پنج سال گذشته در حرفه های ذکر شده در بالا فعالیت داشته باشید. در مواردی نیز باید دو نفر یا بیشتر کارمند رسمی بیمه شده و حسابرسی مورد تایید داشته باشید.

شما می بایست مبلغ 800هزاردلار کانادا سپرده در طی 5 سال یا سود بانکی آن برابر 220هزار دلار کانادا را به دولت کانادا پرداخت کنید.
دو راه مختلف برای واجدین شرایط استفاده از برنامۀ مهاجرت از طریق سرمایه گذاری کبک، وجود دارد. سرمایه گذاران می توانند از طریق پرداخت کل مبلغ سرمایه گذاری (سرمایه گذاری کامل)، یا با گرفتن وامی ازطرف مؤسسات مالی کانادا (تأمین مالی سرمایه گذاری)، سرمایه گذاری الزامی خودرا کامل کنند.
الف. سرمایه گذاری کامل:
واریز سپردۀ ثابت 800هزار دلار کانادا از طرف سرمایه گذار. در پایان یک دورۀ ۵ ساله ، این مبلغ به طور کامل، بدون هیچگونه سودی به سرمایه گذار باز گردانده می شود. در ضمن این سرمایه گذاری به طور کامل توسط دولت کبک تضمین و گارانتی است.
ب. تأمین مالی سرمایه گذاری:
سرمایه گذار میتواند مقدار سرمایه گذاری الزامی خود را از طریق یک وام از پیش تأیید شده، بطور قابل توجهی کاهش دهد.  این مبلغ پیش پرداخت، در پایان دورۀ ۵ ساله، به سرمایه گذار باز نخواهد گشت.
این مبلغ پیش پرداخت هزینۀ این وام بانکی ۵ ساله است و هدف آن کامل کردن سرمایه گذاری الزامی 800هزار دلار کانادا می باشد . هیچگونه وثیقه دیگری از سرمایه گذار درخواست نخواهد شد.
این گزینۀ سرمایه گذاری، مورد نظر متقاضیانی است که مایل به حفظ دارایی های خود و رشد آن در فعالیّت های تجاری دیگر می باشند.